2017 UNK Holiday Inn Open Results. November 18th at Kearney, Neb.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Elite – 125
1st Place – Mitch Maginnis of Nebraska
2nd Place – Cole Verner of Wyoming
3rd Place – Forfeit Forfeit of Unattached
4th Place – Doyle Trout of Wyoming
4th Place – Joshua Lindsey of Central Oklahoma
5th Place – Zachary Gracia of Colorado School Of Mines
6th Place – Matthew Lavengood of Colorado School Of Mines
1st: Mitch Maginnis (Nebraska) won by decision over Cole Verner (Wyoming) (Dec 10-5)
3rd: Joshua Lindsey (Central Oklahoma) and Doyle Trout (Wyoming) (DFF)
5th: Zachary Gracia (Colorado School Of Mines) won by medical forfeit over Matthew Lavengood (Colorado School Of Mines) (MFF)
Elite – 133
1st Place – Ronald Stevens of Wyoming
2nd Place – Trent Olson of Wyoming
3rd Place – Drake Foster of Wyoming
4th Place – Chance Karst of Chadron State
5th Place – Blake Dauphin of Central Oklahoma
6th Place – D`Andre Brumfield of Iowa Western Community College
1st: Ronald Stevens (Wyoming) won by decision over Trent Olson (Wyoming) (Dec 3-2)
3rd: Drake Foster (Wyoming) won by fall over Chance Karst (Chadron State) (Fall 6:14)
5th: Blake Dauphin (Central Oklahoma) won by decision over D`Andre Brumfield (Iowa Western Community College) (Dec 8-3)
Elite – 141
1st Place – Brandon Ball of Fort Hays State
2nd Place – Garrett O`Shea of Air Force
3rd Place – Brock Thumm of Chadron State
4th Place – Albert Landeros of Hastings (Neb.)
5th Place – Tim Edmonson of Western State Colorado University
6th Place – Joshua Miller of Chadron State
1st: Brandon Ball (Fort Hays State) won by major decision over Garrett O`Shea (Air Force) (Maj 9-0)
3rd: Brock Thumm (Chadron State) won by major decision over Albert Landeros (Hastings (Neb.)) (Maj 14-1)
5th: Tim Edmonson (Western State Colorado University) won by decision over Joshua Miller (Chadron State) (Dec 8-3)
Elite – 149
1st Place – Forfeit Forfeit of Unattached
2nd Place – Collin Purinton of Nebraska
2nd Place – Jordan Shearer of Nebraska
3rd Place – Jacob Wasser of Nebraska-Kearney
4th Place – Ben Hornickle of Wyoming
5th Place – Sam Turner of Wyoming
6th Place – Ty Lucas of Unattached
1st: Collin Purinton (Nebraska) and Jordan Shearer (Nebraska) (DFF)
3rd: Jacob Wasser (Nebraska-Kearney) won by rule over Ben Hornickle (Wyoming) (RULE)
5th: Sam Turner (Wyoming) won by rule over Ty Lucas (Unattached) (RULE)
Elite – 157
1st Place – Archie Colgan of Wyoming
2nd Place – Dewey Krueger of Wyoming
3rd Place – Zemua Baptista of Unattached
4th Place – Efe Osaghae of Fort Hays State
5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
6th Place – Bryan Dutton of Central Oklahoma
6th Place – Briar Stopp of Central Oklahoma
1st: Archie Colgan (Wyoming) won by decision over Dewey Krueger (Wyoming) (Dec 8-2)
3rd: Zemua Baptista (Unattached) won by decision over Efe Osaghae (Fort Hays State) (Dec 3-2)
5th: Briar Stopp (Central Oklahoma) and Bryan Dutton (Central Oklahoma) (DFF)
Elite – 165
1st Place – Branson Ashworth of Wyoming
2nd Place – Keenan Willits of Colorado School Of Mines
3rd Place – Johnny Blankenship of Nebraska
4th Place – Mason Thompson of Central Oklahoma
5th Place – Ryan Pellow of Western State Colorado University
6th Place – Jason Buhr of Colorado Mesa University
1st: Branson Ashworth (Wyoming) won by fall over Keenan Willits (Colorado School Of Mines) (Fall 1:20)
3rd: Johnny Blankenship (Nebraska) won by decision over Mason Thompson (Central Oklahoma) (Dec 11-9)
5th: Ryan Pellow (Western State Colorado University) won by injury default over Jason Buhr (Colorado Mesa University) (Inj. 0:00)
Elite – 174
1st Place – Mikey Labriola of Unattached-Nebraska
2nd Place – Kyle Pope of Wyoming
3rd Place – Brandon Supernaw of Western State Colorado University
4th Place – Adam Blees of Minnesota State University Moorhead
5th Place – Miguel Barreras of Central Oklahoma
6th Place – Zach Stodden of Nebraska-Kearney
1st: Mikey Labriola (Unattached-Nebraska) won by major decision over Kyle Pope (Wyoming) (Maj 16-7)
3rd: Brandon Supernaw (Western State Colorado University) won by rule over Adam Blees (Minnesota State University Moorhead) (RULE)
5th: Miguel Barreras (Central Oklahoma) won by rule over Zach Stodden (Nebraska-Kearney) (RULE)
Elite – 184
1st Place – Chaz Polson of Wyoming
2nd Place – Carless Looney of Wyoming
3rd Place – Micah Felton of Fort Hays State
4th Place – Adam Visconti of Colorado Mesa University
5th Place – Ottis Peeler of Iowa Western Community College
6th Place – Isaac Deaton of Nebraska-Kearney
1st: Chaz Polson (Wyoming) won by fall over Carless Looney (Wyoming) (Fall 1:09)
3rd: Micah Felton (Fort Hays State) won by decision over Adam Visconti (Colorado Mesa University) (Dec 0-0)
5th: Ottis Peeler (Iowa Western Community College) won by medical forfeit over Isaac Deaton (Nebraska-Kearney) (MFF)
Elite – 197
1st Place – Cale Davidson of Wyoming
2nd Place – Konnor Schmidt of Western State Colorado University
3rd Place – Dalton Robertson of University of Northern Colorado
4th Place – Rakim Dean of Fort Hays State
5th Place – Logan Moore of Morningside (Iowa)
6th Place – Ben Price of Western State Colorado University
1st: Cale Davidson (Wyoming) won by decision over Konnor Schmidt (Western State Colorado University) (Dec 4-2)
3rd: Dalton Robertson (University of Northern Colorado) won by decision over Rakim Dean (Fort Hays State) (Dec 8-2)
5th: Logan Moore (Morningside (Iowa)) won in tie breaker – 2 over Ben Price (Western State Colorado University) (TB-2 6-5)
Elite – 285
1st Place – Caleb Cotter of Central Oklahoma
2nd Place – Odgerel Batkhishig of Northwest Kansas Technical College
3rd Place – Jarrod Hinrichs of Nebraska-Kearney
4th Place – Patrick Grayson of Nebraska
5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
6th Place – Tuli Laulu of Adams State
6th Place – Jeremiah Gerl of Hastings (Neb.)
1st: Caleb Cotter (Central Oklahoma) won in sudden victory – 1 over Odgerel Batkhishig (Northwest Kansas Technical College) (SV-1 3-1)
3rd: Jarrod Hinrichs (Nebraska-Kearney) won by decision over Patrick Grayson (Nebraska) (Dec 3-2)
5th: Tuli Laulu (Adams State) and Jeremiah Gerl (Hastings (Neb.)) (DFF)


Amateur – 125
1st Place – Sid Flores of Air Force Prep
2nd Place – Dallas Wilson of Pratt Community College
3rd Place – Dylan Gowin of Unattached-Nebraska
4th Place – Tanner Kuketz of Colorado State University – Pueblo
5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
6th Place – Cole Jones of Minnesota State University Moorhead
6th Place – Tyler Lawley of Newman
1st: Sid Flores (Air Force Prep) won by major decision over Dallas Wilson (Pratt Community College) (Maj 12-3)
3rd: Dylan Gowin (Unattached-Nebraska) won by major decision over Tanner Kuketz (Colorado State University – Pueblo) (Maj 13-5)
5th: Tyler Lawley (Newman) and Cole Jones (Minnesota State University Moorhead) (DFF)
Amateur – 133
1st Place – Jake Woods of Colorado School Of Mines
2nd Place – Seth Hutchison of Minnesota State University Moorhead
3rd Place – Jody Sandoval II of Western State Colorado University
4th Place – Jacob Hergott of Northwestern (Iowa)
5th Place – Darion Bailey of Barton
6th Place – Trey Edwards of Bethany (Kan.)
1st: Jake Woods (Colorado School Of Mines) won by decision over Seth Hutchison (Minnesota State University Moorhead) (Dec 10-5)
3rd: Jody Sandoval II (Western State Colorado University) won by rule over Jacob Hergott (Northwestern (Iowa)) (RULE)
5th: Darion Bailey (Barton) won by rule over Trey Edwards (Bethany (Kan.)) (RULE)
Amateur – 141
1st Place – Nate Keim of Unattached
2nd Place – Dylan Udero of Adams State
3rd Place – Lenny Petersen of Air Force
4th Place – Taylor Gambill of Colorado School Of Mines
5th Place – William Moss of Colorado Mesa University
6th Place – Mason Schulz of Minnesota State University Moorhead
1st: Nate Keim (Unattached) won by decision over Dylan Udero (Adams State) (Dec 11-4)
3rd: Lenny Petersen (Air Force) won by fall over Taylor Gambill (Colorado School Of Mines) (Fall 1:16)
5th: William Moss (Colorado Mesa University) won by rule over Mason Schulz (Minnesota State University Moorhead) (RULE)
Amateur – 149
1st Place – Gavin Melendez of Colorado State University – Pueblo
2nd Place – Jacob DeSersa of Chadron State
3rd Place – Ryan Fidel of Colorado School Of Mines
4th Place – Caleb Haskell of Chadron State
5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
6th Place – Noah Ottum of Colorado School Of Mines
6th Place – Ben Peters of Briar Cliff (Iowa)
1st: Gavin Melendez (Colorado State University – Pueblo) won by decision over Jacob DeSersa (Chadron State) (Dec 9-5)
3rd: Ryan Fidel (Colorado School Of Mines) won by decision over Caleb Haskell (Chadron State) (Dec 3-1)
5th: Ben Peters (Briar Cliff (Iowa)) and Noah Ottum (Colorado School Of Mines) (DFF)
Amateur – 157
1st Place – Adrian Ojeda of York (Neb.)
2nd Place – Kade Sander of Barton
3rd Place – Anthony Scantlin of Fort Hays State
4th Place – Tracy Reeder of Unattached
5th Place – Terence Perkins of Air Force
6th Place – Jed Loveless of Wyoming
1st: Adrian Ojeda (York (Neb.)) won by decision over Kade Sander (Barton) (Dec 5-2)
3rd: Anthony Scantlin (Fort Hays State) won by fall over Tracy Reeder (Unattached) (Fall 2:52)
5th: Terence Perkins (Air Force) won by rule over Jed Loveless (Wyoming) (RULE)
Amateur – 165
1st Place – Hayden Hastings of Wyoming
2nd Place – Chris Paulsen of Briar Cliff (Iowa)
3rd Place – Martin Verhaeghe of Fort Hays State
4th Place – Dacota Motter of Newman
5th Place – Hunter Mullin of Unattached-Western State Colorado University
6th Place – Kelton Suchy of Barton
1st: Hayden Hastings (Wyoming) won by fall over Chris Paulsen (Briar Cliff (Iowa)) (Fall 3:28)
3rd: Martin Verhaeghe (Fort Hays State) won by rule over Dacota Motter (Newman) (RULE)
5th: Hunter Mullin (Unattached-Western State Colorado University) won by decision over Kelton Suchy (Barton) (Dec 8-2)
Amateur – 174
1st Place – Aryus Jones of Fort Hays State
2nd Place – Casey Randles of Wyoming
3rd Place – Anderson Salisbury of Colorado School Of Mines
4th Place – Trent Miles of Barton
5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
6th Place – Brock Jennings of Air Force
6th Place – Cody Kingery of Iowa Western Community College
1st: Aryus Jones (Fort Hays State) won by fall over Casey Randles (Wyoming) (Fall 5:16)
3rd: Anderson Salisbury (Colorado School Of Mines) won by fall over Trent Miles (Barton) (Fall 4:04)
5th: Brock Jennings (Air Force) and Cody Kingery (Iowa Western Community College) (DFF)
Amateur – 184
1st Place – Heath Gray of Unattached
2nd Place – Zach Linton of Doane College
3rd Place – Forfeit Forfeit of Unattached
4th Place – D`rell Gist of Northwestern (Iowa)
4th Place – Jimmy Weaver of Air Force
5th Place – Nolan Krone of Colorado Mesa University
6th Place – Maxwell Martell of Unattached-Colorado State University – Pueblo
1st: Heath Gray (Unattached) won by decision over Zach Linton (Doane College) (Dec 14-7)
3rd: D`rell Gist (Northwestern (Iowa)) and Jimmy Weaver (Air Force) (DFF)
5th: Nolan Krone (Colorado Mesa University) won by injury default over Maxwell Martell (Unattached-Colorado State University – Pueblo) (Inj. 2:02)
Amateur – 197
1st Place – Max Wright of Air Force Prep
2nd Place – Casey Jumps of Air Force
3rd Place – Jordan Davis of Fort Hays State
4th Place – Jace Lacaille of Unattached
5th Place – Donavon Rincon of Unattached-Colorado State University – Pueblo
6th Place – Seth Ham of Iowa Western Community College
1st: Max Wright (Air Force Prep) won by decision over Casey Jumps (Air Force) (Dec 9-2)
3rd: Jordan Davis (Fort Hays State) won by fall over Jace Lacaille (Unattached) (Fall 0:38)
5th: Donavon Rincon (Unattached-Colorado State University – Pueblo) won by rule over Seth Ham (Iowa Western Community College) (RULE)
Amateur – 285
1st Place – Weston Hunt of Colorado School Of Mines
2nd Place – Brix Brickey of Barton
3rd Place – Wyatt Wriedt of Unattached-Nebraska
4th Place – Gavin Nye of Unattached-Colorado State University – Pueblo
5th Place – Jacob Feldman of Colorado School Of Mines
6th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
1st: Weston Hunt (Colorado School Of Mines) won by decision over Brix Brickey (Barton) (Dec 9-3)
3rd: Wyatt Wriedt (Unattached-Nebraska) won by decision over Gavin Nye (Unattached-Colorado State University – Pueblo) (Dec 9-6)
5th: Jacob Feldman (Colorado School Of Mines) won by forfeit over Forfeit Forfeit (Unattached) (FF)

View more college results

Click Here: liverpool mens jersey