2019 Triton College Art Kraft Memorial results. Saturday, December 14 at Chicago, IL.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

College – 125
1st Place – Donte Rivera-Garcia of Henry Ford CC
2nd Place – Tommy Russell of Triton College
3rd Place – Bradley Ritter of Triton College
4th Place – Austin Weaver of Joliet Junior college
5th Place – Joey Armijo of Harper College
6th Place – Eric English of Elmhurst College
1st Donte Rivera-Garcia (Henry Ford CC) won by decision over Tommy Russell (Triton College) (Dec 5-2)
3rd Bradley Ritter (Triton College) won by decision over Austin Weaver (Joliet Junior college) (Dec 4-3)
5th Joey Armijo (Harper College) won by tech fall over Eric English (Elmhurst College) (TF 15-0)

College – 133
1st Place – Scott Torres of Henry Ford CC
2nd Place – Cody Miller of Muskegon
3rd Place – Jaylan Claudio of Triton College
4th Place – Edward Barzowski of Triton College
5th Place – Chris Cicci of Harper College
6th Place – Alex Petro of Harper College
1st Scott Torres (Henry Ford CC) won by decision over Cody Miller (Muskegon) (Dec 4-3)
3rd Jaylan Claudio (Triton College) won by medical forfeit over Edward Barzowski (Triton College) (MFF)
5th Chris Cicci (Harper College) won by forfeit over Alex Petro (Harper College) (FF)

College – 141
1st Place – Christian Neff of Henry Ford CC
2nd Place – Eliot Jurries of Minnisota west CTC
3rd Place – Andrew Poniatowski of Triton College
4th Place – Martrice Smith of Harper College
5th Place – Issac Trout of Muskegon
6th Place – Jacob Abeja of Joliet Junior college
1st Christian Neff (Henry Ford CC) won by fall over Eliot Jurries (Minnisota west CTC) (Fall 1:13)
3rd Andrew Poniatowski (Triton College) won by fall over Martrice Smith (Harper College) (Fall 2:59)
5th Issac Trout (Muskegon) won by major decision over Jacob Abeja (Joliet Junior college) (Maj 8-0)

Click Here: new zealand rugby team jerseys

College – 149
1st Place – Ben Lemp of Harper College
2nd Place – Jack Lingle of Triton College-Unatt.
3rd Place – Justin Johnson- Sparks of Harper College
4th Place – Elijah Kidder of Henry Ford CC
5th Place – Mohammad Mallah of Henry Ford CC
6th Place – Parker Dalson of Muskegon
1st Ben Lemp (Harper College) won by decision over Jack Lingle (Triton College-Unatt.) (Dec 9-4)
3rd Justin Johnson- Sparks (Harper College) won by decision over Elijah Kidder (Henry Ford CC) (Dec 9-5)
5th Mohammad Mallah (Henry Ford CC) won by major decision over Parker Dalson (Muskegon) (Maj 12-1)

College – 157
1st Place – Tyler Zeman of Triton College
2nd Place – Jeff Nugent of Harper College
3rd Place – Trent Myre of Muskegon
4th Place – Shamar Pugh of Triton College
5th Place – Terrell Leavell of Harper College
6th Place – Jalen Adams of Henry Ford CC
1st Tyler Zeman (Triton College) won by tech fall over Jeff Nugent (Harper College) (TF 16-0)
3rd Trent Myre (Muskegon) won by fall over Shamar Pugh (Triton College) (Fall 1:46)
5th Terrell Leavell (Harper College) won by decision over Jalen Adams (Henry Ford CC) (Dec 16-14)

College – 165
1st Place – Jake Kendall of Joliet Junior college
2nd Place – Braydon Johnson of Minnisota west CTC
3rd Place – Sebastian Zaragoza of Elmhurst College
4th Place – Aaron Taylor of Harper College
5th Place – Nicolas White of Triton College
6th Place – William Mikes of Harper College
1st Jake Kendall (Joliet Junior college) won by major decision over Braydon Johnson (Minnisota west CTC) (Maj 17-7)
3rd Sebastian Zaragoza (Elmhurst College) won by fall over Aaron Taylor (Harper College) (Fall 4:29)
5th Nicolas White (Triton College) won by major decision over William Mikes (Harper College) (Maj 17-6)

College – 174
1st Place – Colby Deberry of Muskegon
2nd Place – Placide Niyigena of Harper College
3rd Place – Seth Konynenbelt of Grand Valley State
4th Place – Dante Colza of Triton College-Unatt.
5th Place – Dalton Wagner of Minnisota west CTC
6th Place – Jared St. James of St Clair Community College
1st Colby Deberry (Muskegon) won by fall over Placide Niyigena (Harper College) (Fall 6:27)
3rd Seth Konynenbelt (Grand Valley State) won by decision over Dante Colza (Triton College-Unatt.) (Dec 8-6)
5th Dalton Wagner (Minnisota west CTC) won by fall over Jared St. James (St Clair Community College) (Fall 3:22)

College – 184
1st Place – Nick Mihajlovich of Harper College
2nd Place – Jarvis Wardlow of Triton College
3rd Place – Scott Anderson of Elmhurst College
4th Place – Dean Elder of Henry Ford CC
5th Place – Bryce Bickerstaff of Minnisota west CTC
1st Nick Mihajlovich (Harper College) won by disqualification over Jarvis Wardlow (Triton College) (DQ)
3rd Scott Anderson (Elmhurst College) won by decision over Dean Elder (Henry Ford CC) (Dec 7-5)
5th Bryce Bickerstaff (Minnisota west CTC) received a bye () (Bye)

College – 197
1st Place – Demarco Lee of Harper College
2nd Place – Sean Kelly of Triton College
3rd Place – Justin Chakchay of Triton College
4th Place – Sayer Robinson of Muskegon
5th Place – Mitchell Ward of Muskegon
6th Place – Thomas’ Tyson of St Clair Community College
1st Demarco Lee (Harper College) won by decision over Sean Kelly (Triton College) (Dec 5-3)
3rd Justin Chakchay (Triton College) won by fall over Sayer Robinson (Muskegon) (Fall 5:24)
5th Mitchell Ward (Muskegon) won by fall over Thomas’ Tyson (St Clair Community College) (Fall 3:58)

College – 285
1st Place – Jackson Schenk of St Clair Community College
2nd Place – Jacob Weingardt of Harper College
3rd Place – Tyler Hill of Muskegon
4th Place – Anthony Munoz of Joliet Junior college
5th Place – Michael Nykoriak of St Clair Community College
6th Place – Lecaray Lewis of Henry Ford CC
1st Jackson Schenk (St Clair Community College) won by fall over Jacob Weingardt (Harper College) (Fall 6:12)
3rd Tyler Hill (Muskegon) won by fall over Anthony Munoz (Joliet Junior college) (Fall 2:23)
5th Michael Nykoriak (St Clair Community College) won by fall over Lecaray Lewis (Henry Ford CC) (Fall 3:46)

View more college results